Červené Pečky

Kraj:Středočeský
Župa:župa Tyršova
Okres:Kolín
Datace:1934

Podrobnější informace:

Noc sokoloven se uskuteční v sobotu 28. září 2024. 

Program je na plakátu ve fotogalerii. 

Těšíme se na vás na adrese: Dr. Dvořáka 37, 281 21 Červené Pečky. 

O sokolovně

Budova sokolovny patří mezi nejviditelnější stavby na náměstí v Červených Pečkách.

První myšlenky na stavbu sokolovny byly vysloveny již krátce po vzniku tělovýchovné jednoty „Sokol“ Červené Pečky v roce 1907. Ve stejném roce byla také zahájena sbírka na její stavbu. Avšak, než se tento sen proměnil ve skutečnost, uplynulo ještě dalších 6 let. V tomto období si sokolové ke svému cvičení pronajímali místnosti ve dvou místních hostincích: U Jandejsků/Kaislerů (dnešní Truhlářství Kroupa) a U Kuchařů (dům stával v proluce na náměstí vedle dnešní kavárny Kafíno).

Sen sokolů o vlastní sokolovně se stal skutečností v průběhu roku 1913. 9.července 1913 se konalo předběžné jednání O smlouvě s majitelem pozemku, na kterém stála stodola, o jeho prodeji tělovýchovné jednotě. 16. července 1913 došlo k oboustrannému podpisu Smlouvy o prodeji mezi zástupci tělovýchovné jednoty „Sokol“ Červené Pečky a majiteli pozemku p. Emilem Sojkou a p. Josefou Sojkovou. 20.července 1913 byla tato uzavřená Smlouva jednomyslně odsouhlasena (24hlasů) Valnou hromadou tělovýchovné jednoty. Rozpočet na stavbu tělocvičny činil 7.000,- Korun. Okamžitě se započalo s výběrovými řízeními na dodavatele materiálů a prací. Zvítězily nejnižší nabídky převážně místních firem (dřevo - p. A. Vik, cihly +tašky – červenopečecká cihelna p. barona Hrubého, pokrývačské práce – p. Nekolný, sklenářské práce – p. Vagenknecht z Kolína, …). Posléze byla zahájena i samotná stavba pod vedením p. stavitele Urbana z Kolína. Nutno dodat, že při stavbě bylo myšleno také na instalaci elektrického osvětlení, které v té době nebylo samozřejmostí (cvičilo se při svitu petrolejek). K dopravě zakoupeného materiálu sloužily povozy, které jejich majitelé poskytli zdarma. Vypláceni byli pouze kočí, a to 40 haléři za každý povoz, jež s materiálem dovezli.

Budova tělocvičny tak byla postavena a uvedena do provozu za necelé 2 měsíce. Bylo do ní převezeno nářadí z doposud pronajatých prostor a postupně se nakupovalo i nářadí nové (kruhy, pružný můstek, …). Tělocvična začala žít naplno. Cvičili zde muži (2x týdně), dorost (2x týdně) a od 2.listopadu 1913 i ženy. Jejich oddíl byl tímto datem slavnostně uveden v činnost a čítal 20 žen a 18 dorostenek. Žáci a žákyně začali pravidelně cvičit od května 1914. Své zázemí v sále sokolovny našel také spolek divadelníků Počestného cechu starých mládenců v Červených Pečkách, který zde pořádal pravidelná divadelní představení.

O tom, že činnost sokola v Červených Pečkách vzkvétala svědčí i to, že když pan Sojka nabídl TJ Sokol k odkoupení svůj hostinec, který sousedil se sokolovnou, nabídku projednali a dům koupili (r.1932). Starostou TJ Sokol byl v té době bratr Andrlík, náčelníkem Jan Šimka a náčelnicí sestra Andrlíková. Novou stavbu postavili sokolové i na pozemku bývalé předzahrádky a o část bývalého hostince tak rozšířili velikost tělocvičny. V přední části nově postaveného domu vznikl hostinec. Budova hostince a nové rozšířené sokolovny byla slavnostně otevřena v roce 1934. Sokolovna tímto získala dnešní podobu. 

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.