Podrobnější informace:

Noc sokoloven proběhne v sobotu 28. září 2024.

Na programu bude přespání dětí, opekání špekáčků, prohlídka sokolovny.

Těšíme se na Vaši účast, sejdeme se na adrese: Na Příštipku 135, Nehvizdy.

O sokolovně

Historie  T. J. Sokol Nehvizdy

Sokol Nehvizdy vznikl v roce 1907 z iniciativy bratří Eduarda Fary, Jaroslava Čibery a Josefa Ryčla. Prvním starostou byl  br. Josef Junek. Jednota cvičila v hostinci. Oddíly se účastnily okrskových cvičení.  Také se hrálo divadlo a pořádaly se besedy a přednášky, a to ve velmi hojném počtu.  V roce 1911 byl za účasti náčelnice ČOS Marie Provazníkové založen oddíl žen. Ženy se v zábavním odboru  zasloužily, že kromě cvičení se pořádaly plesy a společenské večery. Klidnou činnost  přerušila až  I. světová válka. 

K obnovení činnosti došlo až po říjnu 1918. Stále se cvičilo v hostincích, ale výbor Sokola se v roce 1922 rozhodl postavit sokolovnu. Dobrovolnou prací i financemi přispěli všichni dospělí členové jednoty, náklady činily 320 000 Kčs. Sokolovna byla slavnostně otevřena již v roce 1923. Obliba spolku v obci narůstala, v roce 1929 má jednota již 192 členů, kteří pokračovali jako členové dříve ve cvičeních v okrsku i župě Barákově. Velmi se činil zábavní odbor, který jen v roce 1929 uspořádal 93 vzdělávacích podniků! Také účast na sletech v roce 1920 i 1926 byla hojná, rovněž na sletu roku 1932 a zejména v roce 1938. Po vpádu nacistů do Československa byla sokolská činnost ochromena a v roce 1941 zcela zakázána. Majetek Sokola byl na celém území zabrán, ale finanční hotovost v Nehvizdech byla zachráněna, byla uložena do banky na jméno jednoho ze sokolských bratří.

Přišla II. světová válka a tehdy opět došlo ke stagnaci činnosti v jednotě. Rozkvět nastal až po ukončení  války.  Rok 1948 a zejména 50. léta nebyla pro jednotu Sokol Nehvizdy, stejně jako pro ostatní jednoty, příliš dobrou dobou. Sokol byl „sjednocen“ do ČSTV, malé jednoty se ocitly pod ZRTV a mohly si ponechat název Sokol. Tak tomu bylo i v Nehvizdech. Přesto členové neklesali na mysli a v roce 1951 došlo k velkému oživení činnosti nástupem náčelníka br. Miloše Ryčla.  Zejména byla v roce 1953 dostavěna přední část sokolovny a došlo k úpravě sálu. V následujících letech, v roce 1956, bylo postaveno jeviště, které do roku 2008 prošlo třemi rekonstrukcemi! Jednota žila dál svým životem. Přišel rok 1989 a Sokol se na celém území obnovoval v duchu zakladatelů M. Tyrše a  J. Fügnera.  Činnost spolku T. J. Sokol Nehvizdy byla obnovena v roce 1992 díky bratrům Miloši Ryčlovi a Michalu Urbanovi. Po převzetí majetku zpět se začalo s rekonstrukcí sokolovny a v dalších letech s výstavbou nových sportovišť. Přestavbou jeviště vznikl gymnastický sál, vybudována byla posilovna a o rok později byla dokončena výstavba dvou tenisových kurtů.

Současnost 2010 - 2017:

Členská základna narůstala díky zájmu především o nové sporty. V roce 2010 bylo vybudováno  víceúčelového hřiště na základě potřeb rozšiřujících se  oddílů;  byly také postaveny šatny pro tenisty. Sokolové se zúčastnili slavnostního odhalení pomníčku parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše.  V roce 2016 byly zhotoveny další tři tenisové kurty a proběhla jejich úprava na výstavbu přetlakové haly. V roce 2017 má jednota 406 členů. V roce 2018 se účastnil oddíl dětí XVI. Všesokolského sletu se skladbou Noty.

(Zdroj: Sokol Nehvizdy, zkráceno) 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.