Sokolovna Plzeň-Karlov

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Plzeň-město
Stav objektu:v provozu
Datace:1932
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Sokolovnu nechala na úvěr zbudovat Tělocvičná jednota Sokol Plzeň Karlov. Karlov, zaniklá plzeňská čtvrt, se začala stavět před více než sto lety. Pro zaměstnance Škodovky tehdy syn Emila Škody Karel vybudoval na okraji města kolonii rodinných domků.

Dle pamětníků se materiál vozil na koňských povozech a na stavbu byly použity tři druhy cihel, z Lobkowiczových cihelen v Křimicích a Vejprnicích a z Klotzovy cihelny. Na stavbě se aktivně podíleli zdejší sokolové. Budova byla vystavěna v mimořádně krátkém čase, za necelý rok byla slavnostně otevřena (konkrétně 28.10.1932) a v listopadu 1934 nakonec kolaudována. Projekt počítal s restaurací, tělocvičnou s jevištěm, kuželnou i loutkových divadlem. Budově dominovala charakteristická „gondola“. Před ní byly osazeny dvě bronzové sochy sokolů, které byly později ukradeny. K budově náleželo také venkovní hřiště, které karlovská mládež v zimě polévala vodou a na vzniklé ledové ploše se hrál hokej, v létě zase fotbal, košíková, volejbal nebo nohejbal.

Karlováci mohli k neformálnímu cvičení využívat sokolovnu i během 2. světové války. Oblast Karlova postihly ke konci války spojenecké nálety, sokolovna samotná zřejmě výrazně poškozena nebyla.

Ve cvičení se pokračovalo i za socialismu, ale s odlivem obyvatel do jiných plzeňských čtvrtí zájem slábl. Budovu sokolovny po válce postupně převzala TJ Slovan Karlov. Všechny domy v této čtvrti ale byly v 80. letech zbořeny, budova sokolovny je coby svědectví historie poslední původní stavbou v místě.

Po roce 1990, po několikaletém soudním sporu s TJ Slovan Spoje, získala Tělocvičná jednota Sokol Karlov stavbu zpět do svého majetku. V roce 2009 karlovská hospoda vyhořela. Posléze došlo k obnovení provozu. Část objektu dnes pronajímá provozovateli restaurace „Na Karlově“ a klubu „Rokáč Karlov“, sokolský oddíl kulturistiky a silového trojboje cvičí v podzemní části budovy. 

 

Zdroj informací, literatura

https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/pred-100-lety-vznikl-karlov-podivejte-se-na-zaniklou-plzenskou-ctvrt.A110324_085756_plzen-zpravy_alt

V Plzni na Karlově 1. 10. — 30. 11. 2013 - Katalog k výstavě ( kolektiv autorů; Národopisné muzeum Pzeňska)

http://krizkyavetrelci.plzne.cz/katalog/dilo/1576/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.