Křivoklát – hrob Marie Čechové

Typ stavby: Hroby, náhrobky
Kraj:Středočeský
Župa:župa Budečská
Okres:Rakovník
Stav objektu:existuje
Datace:V roce 1908 se jednota Sokol Křivoklát uvolila k uctění památky Svatopluka Čecha opatrovat hrob jeho sestry Marie, jež na křivoklátském zátiší dřímá věčný sen.
Vložil:SokolKrivoklat

Popis objektu

Jedním z důležitých úkolů sokolských jednot bylo podpo­rovat národní cítění svých členů a působit příkla­dem na okolí. Proto bývalo zvykem nějakým způsobem některou z významných osobností ná­rodního obrození mít trochu ve svém „okolí“. Slavný básník a spisovatel Svatopluk Čech, jehož jméno bylo v té době vyslovováno s úctou,  zemřel 23. února 1908. On měl bližší vazby ke Křivoklátu přes svoji sestru Marii. Marie byla učitelkou a byla jednou z jeho mladších sester z deseti sourozenců (Bo­žena,Vladimír, Milada, Zdeňka, Miloš, Václav, Marie, Rů­žena, Jan). On sám byl nejstarším (k nim nutno přičíst ještě 6 zemřelých v útlém věku nebo krátce po porodu). Marie se dostala na Křivoklát v době, kdy byla již nevyléčitelně nemocná tuberkulózou a pobývala zde jakoby v přírodních lázních na zdravém vzduchu. Svatopluk Čech sem za sestrou občas zajížděl a vysedával s ní v hostinci u Sý­korů. Tam se také dodnes nalézá plastika připomínající tento fakt, kterou nechal zhotovit majitel hostince br. Richard Sýkora v roce 1908.

Ve vztahu k těmto skutečnostem pár dní po pohřbu Svatopluka Čecha, kterého se zúčastnilo ze župy Jungmannovy 154 bratří v kroji a mezi nimi i zástupci z naší jednoty, navrhl br. Dlouhý, aby se jednota nabídla rodině Svatopluka Čecha pečovat o hrob jeho sestry Marie. Návrh byl přijat a „jednota uvolila se k uctění světlé památky Svatopluka Čecha opatrovati hrob jeho sestry Marie, jež na křivoklátském zátiší dřímá věčný sen.“ a bylo usneseno rodině Čechově o tom napsat. Na dopis odpověděla Zdenka Čechová, jedna ze sester Svatopluka Čecha, že okrašlování hrobu s povděkem rodina přijímá. Na ten popud byl jednatel jednoty pověřen vyjednat další s hrobníkem. Na schůzi vý­boru dne 26. dubna 1908 se zapisuje toto: „Br. Friebert sděluje výsledek jednání s hrobníkem o ošet­řování hrobu sl. Čechovy. Hrobník žádá 12 K ročně. Vzhledem k tomuto značnému požadavku, uvoluje se br. starosta sám zdarma hrob okrášliti a nechat zalévat.“  Přes toto prohlášení skutečnost byla trochu jiná. Na konci roku 1908 souhlasí výbor s proplacením účtu za údržbu hrobu hrobníkovi p. Kratinovi ve výši 10 K. Současně výbor rozhodl uzavřít s hrobníkem na pět let ústní smlouvu o ošet­řování hrobu za poplatek 8 K ročně. Jakási vazba přes hrob setry Svatopluka Čecha k němu samému byla, důkazem je starostova cesta v srpnu 1913 k odhalení jeho pomníku v Rovensku. Na konci roku 1913 při kontrole účtu od hrobníka se navrhuje větší kontrola hrobu, ke které „starosta se uvoluje, že dohlédne na práci hrobníkovu při jmenovaném hrobě."

Mapa

Zobrazit na Mapy.cz
080016002400
m
Upozornění pro vývojářeTento web používá již nepodporovanou knihovnu pro zobrazení mapy.Více informací najdete zde

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

  • Vzdělavatelé ČOS

    Stará se jednota o hrob Marie Čechové stále?

    Vzdělavatelé ČOS | 02. 04. 2020 19:21:33

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.