Klatovy

Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Klatovy
Architekt:Rudolf Štech
Datace:1907

Podrobnější informace:

Noc sokoloven se uskuteční v sobotu 28. 9. 2024. 

Program: zahájení v 19:00 – soutěž ve šplhu na tyči i laně, soutěže v prostorách sokolovny, promítání. Noc sokoloven navazuje na "Stopovanou po Klatovech" s opékáním buřtů na stadionu, která je od 14:00 (v rámci akce BeActive Sokol spolu v pohybu).

Těšíme se na Vás na adrese: Kpt. Jaroše 118, Klatovy 3.

O sokolovně

Prvné stanovy klatovské jednoty schváleny v červnu 1868. 

V Klatovech se nejprve cvičilo v bývalé jezuitské koleji, později se stal domovem klatovských sokolů sál hostince U zlatého slunce.

V letech 1904-1907 pak využívali členové jednoty k tréninkům další klatovský sál – v restauraci Villa na Domažlickém předměstí. 

V roce 1902 věnovalo jednotě společenstvo zdejších řezníků staveniště starých jatek. Převážná část stavby byla realizována v roce 1906. Architektonický návrh provedl plzeňský architekt a stavitel Rudolf Štech. Většinu zakázek nakonec získaly místní firmy – většinu zednických, tesařských a pokrývačských prací provedla firma zednického mistra Josefa Krudence, kamenické pak Vojtěch Pták, železná konstrukce nad krovem hlavního sálu byla dílem zdejší strojírny Schiffauer atd. I osvětlení dodali domácí – i když se sídlem v Karlíně – firma plánického rodáka Františka Křižíka.

Budova slavnostně otevřena dne 20. ledna 1907. Krásnou slavnostní řeč přednesl starosta Sokola v Blatné br. Antonín Kalina, pozdější říšský poslanec a po převratu vyslanec v Bělehradě. O postavení sokolovny se nejvíce zasloužil br. Dr. Václav Melan, který byl předsedou Družstva od jeho počátku. Náklad na stavbu činil tehdy 126 tis.K. (z čehož si Družstvo vypůjčilo 70 tis.K.). Tento dluh se jednota snažila umořením promítáním filmů – v roce 1910 zažádala o udělení koncese biografické. Dvakrát týdně pořádala promítání a výtěžek byl tak významný, že dluh byl splacen a ještě zbylo na přístavbu sokolovny s nákladem přes 100 000 Kč.

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.